Membership Details (as of 28th February 2018)
......................................................................................................

Llinos Quelch (Chair)
Head of Planning
Carmarthenshire County Council

Hugh Towns (Secretary)
Minerals & Waste Planning Manager
Carmarthenshire County Council

Steve Smith
Development Services Manager
Blaenau Gwent County Borough Council
(Represented by Lynda Healey)

John Cook
Chief Executive/National Park Officer
Brecon Beacons National Park
(Represented by Chris Morgan)

Jonathan Parsons
Head of Planning
Bridgend County Borough Council
(Represented by Susan Jones)

Tim Stephens
Interim Head of Planning
Caerphilly County Borough Council
(Represented by Ruth Amundsen)

James Clemence
Head of Planning
City of Cardiff Council
(Represented by Stuart Williams)

Huw Williams
Head of Lifestyle Services
Russell Hughes-Pickering
Head of Performance and Economy
Ceredigion County Council
(Represented by Graham Dorrington)

Judith Jones
Head of Town Planning
Merthyr Tydfil County Borough Council
(Represented by Chris O’Brien)

Mark Hand
Head of Planning, Housing and Place Shaping
Monmouthshire County Council
(Represented by Martin Davies)

Nicola Pearce
Head of Planning and Public Protection
Neath Port Talbot County Borough Council
(Represented by Ceri Morris/Carl Comerford)

Tracey Brooks
Development Services Manager
Newport City Council
(Represented by Lindsay Christian)

Sara Morris
Development Plans & Conservation Manager
Pembrokeshire County Council
(Represented by Bob Smith)

Jane Gibson
Director of Park Direction & Planning
Pembrokeshire Coast National Park
(Represented by Richard James)

Susan Bolter
Head of Regeneration, Property & Commissioning (Place)
Powys County Council
(Represented by Peter Morris)

Jane Cook
Director of Regeneration & Planning
Rhondda-Cynon-Taf County Borough Council
(Represented by Owen Jones)

Phil Holmes
Head of Planning and City Regeneration
City & County of Swansea
(Represented by Ruth Henderson)

Duncan Smith
Chief Officer Planning & Public Protection
Torfaen County Borough Council
(Represented by Adrian Wilcock)

Marcus Goldsworthy
Head of Regeneration and Planning
Vale of Glamorgan Council
(Represented by Victoria Robinson / John Raine)

Nick Horsley
Planning Director
Mineral Products Association

Mark Russell
Representative MPA - BMAPA
Mineral Products Association

Mark Frampton
Representative MPA - Hanson UK
Mineral Products Association

Malcolm Lawer
Representative MPA – Lafarge Tarmac
Mineral Products Association

Mike McGee
Representative MPA - Cardigan Sand and Gravel
Mineral Products Association

Murray Alston
British Aggregates Association

Joanne Smith
Welsh Government
Planning Division

James Cooke
Welsh Government
Dept for Economy, Science and Transport

Peter Jordan
Natural Resources Wales

M Wrigley/N Everington
The Crown Estate

Vacant
British Geological Survey

J Cuddy
Cuddy Demolition & Dismantling

Vacant
RWE npower

Site Map  Help   Top^ 
......................................................................................................

Copyright © 2005 SWRAWP South Wales Regional Aggregates Working Party
Design by Ubermedia